موتور های جستجو چگونه کار می کنند?

موتورهای جستجو، دو عملکرد اصلی دارند : خزیدن ، ایندکس کردن و فراهم کردن پاسخ با محاسبه ی ارتباط و استفاده از نتایج.

خزیدن ، ایندکس کردن بیلیون ها فایل
خزیدن ، ایندکس کردن بیلیون ها

شبکه جهانی را به عنوان شبکه ای از ایستگاه ها در یک سیستم بزرگ متروی شهری در نظر بگیرید.
هر ایستگاه، یک مستند منحصر به فرد است (معمولا یک صفحه وب، اما برخی اوقات یک PDF، JPG یا سایر فایل هاست). موتورهای جستجو نیاز به راهی برای "خزش" در کل شهر و یافتن ایستگاه ها در طول مسیر دارند، بنابراین از بهترین مسیر موجود-لینک ها-استفاده می کنند.

ساختار لینک سرویس دهنده ی وب برای نگاشت همه ی صفحات به یکدیگر

از طریق لینک ها، ربات های خودکار موتورهای جستجو، که "خزنده" یا "عنکبوت " نامیده می شوند، می توانند به بیلیون ها مستند که اتصال داخلی دارند، برسند. وقتی که موتور جستجو این صفحات را می یابد، کد را از آن ها رمزگشایی کرده و قطعات انتخابی را در درایو های حجیم نگه می دارد که بعد، وقتی که برای درخواست جستجو مورد نیاز هستند، مجددا فراخوانی شوند. برای انجام نگهداری بیلیون ها صفحه که در بخشی از ثانیه قابل دسترسی باشند، موتورهای جستجو مراکز داده ای را در سراسر جهان، ایجاد کرده اند. این ذخیره گاه های غول پیکر، نگهداری مقادیر بزرگ پردازش ماشینی از اطلاعات را تسهیل می کنند. در نهایت، وقتی که یک شخص، جستجویی را در هر یک از موتورهای جستجو اجرا می کند، نتایج را فورا تقاضا می کنند - حتی یک یا دو ثانیه تاخیر می تواند موجب عدم رضایت شود، بنابراین موتور جستجو برای فراهم کردن سریع جواب ها، تا جایی که امکان دارد، به سختی کار می کند.

موتورهای جستجو، ماشین های پاسخگو هستند. وقتی که شخصی به دنبال چیزی آنلاین است، نیاز است که موتور های جستجو، بدنه ای که متشکل از میلیون ها سند هست را جستجو کند و دو کار را انجام دهد : در ابتدا، فقط نتایجی را بازگردانند که به درخواست جستجو کننده مرتبط یا مفید باشند، و دوم، این نتایج را به ترتیب مفید بودنشان رتبه دهی کنند. پردازش بر اساس مرتبط بودن و اهمیت داشتن است که سئو را تاثیرگذار می کند. برای موتورهای جستجو، مرتبط بودن چیزی فراتر از یافتن ساده یک صفحه در کلمات درست است. در روزهای اولیه ی وب، موتورهای جستجو، فراتر از این گام ساده پیش نمی رفتند و نتایج آن ها به عنوان یک دنباله، تحت تاثیر واقع می شد. بنابراین، در طول ارزیابی، مهندسان هوشمند در موتورهای جستجو، راه های بهتری را برای یافتن نتایج باارزش تشخیص دادند که جستجوگران از آن ها قدردانی کرده و از آن ها لذت می برند. امروزه، صدها فاکتور بر ارتباط تاثیر می نهند که بسیاری از آن ها را در طی این راهنما، مورد بحث و بررسی قرار می دهیم.چطور موتورهای جستجو، اهمیت را مشخص می کنند؟

 در حال حاضر، اهمیت موتورهای جستجوی بزرگ، به طور معمول از طریق معروفیتشان، تفسیر می شود - هر چه یک سایت، صفحه یا مستند، شناخته شده تر باشد، اطلاعات درون آن، با ارزش تر خواهد بود. این فرض، به نسبت در عمل به خوبی ثابت شده است، چون موتورهای جستجو افزایش رضایت کاربر را با استفاده از متریک هایی که معروفیت را تفسیر می کنند، افزایش می دهند.
 شناخته شده بودن و ارتباط، به طور دستی شناخته نمی شوند. به جایش، موتورهای جستجو از معادلات ریاضی دقیق- الگوریتم ها- برای مرتب سازی یافته های مهم از داده ی بی ارزش (گندم از کاه) و رتبه دهی یافته های مهم (گندم) به شکلی خوش سلیقه، استفاده می کنند. ( اما کشاورزان هستند که ارزش گندم- داده های با ارزش - را مشخص می کنند ).
 اغلب این الگوریتم ها از صدها مولفه تشکیل شده اند. در زمینه ی بازاریابی جستجو، اغلب به آن ها به عنوان "فاکتورهای رتبه دهی" مراجعه می کنیم.


بنابراین چطور برخی موفقیت ها را کسب کنیم؟ یا "چطور بازاریان جستجو کننده پیش می روند"

 الگوریتم های پیچیده ی موتورهای جستجو، ممکن است در اولین نظر، غیر قابل نفوذ به نظر برسند. خود موتورهای جستجو، دید کمی به چگونگی حصول نتایج بهتر یا تولید ترافیک بیشتر، فراهم می کنند. اطلاعاتی در مورد بهینه سازی و بهروش هایی که موتورهای جستجو، فراهم می کنند در زیر لیست شده است :

اطلاعات سئو از راهنمایی های وبمستر گوگل

گوگل موارد زیر را برای گرفتن رتبه بندی بهتر در موتورهای جستجویش، پیشنهاد می کند:

1. صفحات را به طور اولیه برای کاربران ایجاد کنید نه برای موتورهای جستجو.کاربران را گول نزنید یا محتوای متفاوتی را برای موتورهای جستجو نسبت به چیزی که به کاربران ارائه می کنید، فراهم نکنید که به طور معمول به عنوان cloaking مورد مراجعه واقع می شود.
2. یک سایت را با سلسله مراتب و لینک های متنی واضح، بسازید. هر صفحه باید حداقل از یک لینک متنی ایستا قابل دسترس باشد.
3. یک سایت مفید، غنی از نظر اطلاعات ایجاد کنید و صفحاتی را بنویسید که به وضوح و درستی محتوای شما را نمایش دهند. اطمینان حاصل کنید که مولفه "عنوان" شما و ویژگی های ALT شرح دهنده و درست باشند.
4. کلید واژه هایی را برای ایجاد URL های شرح دهنده و کاربر پسند، ایجاد کنید. یک نسخه از URL برای رسیدن به یک مستند، با استفاده از هدایتگر 301 به مولفه ی rel=”canonical” برای مورد توجه قرار دادن محتوای دوتایی، فراهم کنید.

اطلاعات SEO از راهنماهای وبمستر بینگ

مهندسان بینگ در مایکروسافت، موارد زیر را برای گرفتن رتبه بندی بهتر در موتور جستجوی بینگ، توصیه می کنند:

 1. از یک ساختار URL واضح، غنی از کلید واژه اطمینان حاصل کنید.
 2. اطمینان حاصل کنید که محتوا در رسانه ی غنی، نهفته نشده باشد (نظیر فلش ، جاوا اسکریپ و آجاکس) و اطمینان حاصل کنید که رسانه غنی، لینک ها را از خزنده ها، مخفی نمی کنند.
 3. محتوای غنی از کلیدواژه بر اساس جستجو برای نگاشت با آنچه کاربران در جستجوی آن هستند، ایجاد کنید. محتوای جدید را به طور مکرر تولید کنید.
 4. متنی را که می خواهید، اندیس کنید، درون تصاویر قرار ندهید. برای مثال، اگر می خواهید نام یا آدرس شرکتتان اندیس شود، اطمینان حاصل کنید که درون لوگوی شرکت، نمایش داده نمی شود.


اما هیچ واهمه ای نداشته باشید!
در طول بیش از 15 سال که جستجوی وب وجود دارد، بازاریان جستجوگر، روش هایی برای استخراج اطلاعات در مورد رتبه دهی صفحات، یافته اند. SEO و بازاریان از این داده برای کمک به حصول موقعیت بهتر برا ی سایتشان و مشتریانشان، استفاده کرده اند.
به طور شگفت آور، موتورهای جستجو بسیاری از این تلاش ها را پشتیبانی می کنند گرچه شفافیت عمومی خیلی پایین است. کنفرانس هایی در مورد بازاریابی جستجو، نظیر بازاریابی جستجوی Expo، Pubcon، استراتژی های موتور جستجو، Distilled و SEOmoz مهندسان و نمایندگان را از موتورهای جستجوی بزرگ، جذب کرده اند. نمایندگان جستجو نیز به وبمسترها با شرکت گهگاه آنلاین در بلاگ ها، فروم ها و گروه ها، کمک می کنند.

زمان انجام یک آزمایش

شاید ابزاری برای وبمسترها جهت جستجوی مجدد فعالیت های موتورهای جستجو نسبت به آزادی در استفاده از موتورهای جستجو برای اجرای آزمایشات، نظیریه های جستجو و شکل دهی ایده ها، وجود ندارد. در طول این تکرار، برخی اوقات زنج برنده، است که مقدار قابل توجهی از دانش در مورد توابعی از موتورهای جستجو، جمع شده است.1. یک وبسایت جدید را با کلید واژه های بی معنی، ثبت کنید. (به عنوان مثال، ishkabibbell.com)

2. چندین صفحه را بر آن وبسایت ایجاد کنید که همگی یک عبارت مزحک مشابه را مورد هدف قرار دهند (به عنوان مثال yoogewgally)

3. استفاده از قرارگیریهای مختلف متن، شکل گیری، استفاده از کلیدواژه ها، ساختار لینک و غیره را با ایجاد صفحات تا حد ممکن یکنواخت فقط با یک تفاوت واحد، تست کنید.

4. به لینک ها در حوزه ی صفحات اندیس شده و به خوبی به هم متصل شده، به سایر صفحات اشاره کنید.

5. فعالیت های موتور جستجو و رتبه بندی صفحات را ثبت کنید.
 
6. تغییرات کوچک را به صفحات هدف معادل برای تعیین فاکتورهایی که ممکن است یک نتیجه را به بالا یا پایین در صفحه اش، جابجا کند، اعمال کنید.

7. هر نتیجه ای را که بر سایر دامنه ها یا با سایر عبارات موثر است و مجددا تست شده است را ثبت کنید-اگر چندین تست به طور سازگار نتایج یکسانی را بازگردانند، این شانس وجود دارد که الگویی را تشخیص داده باشید که توسط موتورهای جستجو، استفاده می شود.

یک مثال از تست که مورد توجه قرار دادیم
در این تست، با این فرضیه شروع کردیم که یک لینک بالاتر در یک کد صفحه، وزن بیشتری را نسبت به یک صفحه ی پایین تر در کد، حمل می کند. این امر را با ایجاد یک لینک دامنه ی بی معنی به سه صفحه تست کردیم که همگی، کلمه ی ب ی معنی یکسانی را دقیقا یک بار، حمل می کردند. بعد از این که موتور جستجو، این صفحات را تشخیص داد، پی بردیم که صفحات لینک شده از بالاترین لینک بر صفحه خانگی، بالاترین رتبه را گرفته اند.


این فرآیند در آموزش بازاریان جستجو، تنها نیست
هوش رقابتی در مورد سیگنال هایی که موتورهای جستجو، استفاده می کنند و چگونگی مرتب کردن نتایج از طریق کاربردهای انحصاری ایجاد شده توسط موتورهای جستجوی بزرگ ایجاد شده در دفترکاری ثبت شده در ایالت متحده، موجود می باشد. شاید معروف ترین این موتورهای جستجو، سیستمی است که توسط گوگل در خوابگاه های استانفورد در اواخر دهه ی 1990 ایجاد شده است، باشد که – رتبه دهی صفحه - به عنوان روش Patent #6285999 برای رتبه دهی گره در یک پایگاه داده ی مرتبط، ثبت شده است. مقاله اصلی بر این موضوع - Anatomy of a Large-Scale Hypertextual Web Search Engine -نیز موضوع یک مطالعه ی قابل توجه است. گرچه معادلات واقعی می تواند از نظر علمی جالب باشد، فهم پیچیده، باعث سرباز زدن بسیاری از بازاریان هوشمند می شود. محاسبات چاره ساز برای تمرین سئو لازم نمی باشد.
از طریق روش هایی نظیر تجزیه و تحلیل ثبت اختراع، آزمایشات و تست زنده، بازاریان جستجوگر به عنوان یک اجتماع، قادر به فهم بسیاری از عملیات اصلی از موتورهای جستجو و مولفه های حیاتی از ایجاد وب سایت ها و صفحاتی شده اند که رتبه های بالا و ترافیک چشمگیری را به دست می آورند.


© تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به شرکت پارسیان مهر تعلق دارد